Kontakt
Oferta specjalna

Kto zapłaci za mandaty z fotoradarów?

1401097631449-16-17231-znak-fotoradar-eko-samorzadowiec.pl.jpg

Przy polskich drogach już dziś stoi cała masa fotoradarów, a ich liczba ma się powiększyć już w połowie 2015 roku. Kierowcy będą musieli jeszcze ostrożniej jeździć i zdejmować nogę z gazu, aby nie zapłacić mandatu. Dodatkowo, tzw. ustawa fotoradarowa, będąca poselskim projektem, ma wprowadzić odmienny od dotychczas stosowanego sposób karania sprawców wykroczeń drogowych, ujawnionych dzięki fotoradarom.

Założenia ustawy fotoradarowej

Do Sejmu 16 stycznia 2015 roku trafił projekt ustawy fotoradarowej, którego głównym założeniem jest to, aby mandaty obciążały nie kierowców łamiących przepisy, ale właścicieli pojazdów - osoby prywatne i firmy. Przykładowo, osoba wynajmująca auto z wypożyczalni, która przekroczy prędkość na drodze i zostanie to zarejestrowane fotoradarem, nie będzie obciążana z góry kosztami mandatu, ale do jego uiszczenia zostanie pociągnięty właściciel wypożyczalni. Projekt był czytany na sali izby niższej polskiego parlamentu 18 marca 2015 roku. Został on skierowany do dalszych prac Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Zastrzeżenia ekspertów

Zdaniem Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, planowane w ustawie fotoradarowej zmiany przyczynią się do nagłego wzrostu niebezpieczeństwa na drodze w związku z rozwijaniem przez kierowców nadmiernych prędkości, ale równocześnie wpłynie ona negatywnie na wszystkie funkcjonujące na terenie Polski firmy, które użytkują na co dzień auta służbowe. Mandaty za pracowników użytkujących auta z floty firmowej, musiałyby być płacone przez samych przedsiębiorców. Niemniej, najgorzej w takiej sytuacji prezentowałaby się sytuacja wypożyczalni samochodów. Ich klienci nie musieliby się już ograniczać na drodze i śmiało mogliby przyciskać pedał gazu, zaś ewentualne mandaty byłyby zapisywane na koncie takich firm. W efekcie większość z nich musiałaby wkrótce ogłosić upadłość.

Dodatkowo, kontrowersje budzi zapis o zmianie kwalifikacji przewinień wykrytych za pomocą fotoradarów - z wykroczenia na karę administracyjną, co oznacza, że ukarany właściciel samochodu nie otrzyma z tego tytułu punktów karnych, a jedynie karę finansową.

 

Data publikacji: 07/04/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.