Kontakt
Oferta specjalna

Jak odliczyć VAT z umowy leasingu pojazdu?

car-604019-1280.jpg

Jeśli przedsiębiorca użytkuje pojazd samochodowy osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego, ma możliwość odliczenia od kosztów leasingu VAT-u naliczonego, choć tylko w pewnej części. Obecnie obowiązuje zasada odliczenia tylko 50 proc. kwoty podatku naliczonego od opłat leasingowych, a przed 1 kwietnia 2014 roku było to 60 proc., ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Przykład leasingu

Jeśli leasingowany pojazd pociąga za sobą opłaty leasingowe sumarycznie w wysokości 60 000 zł netto plus 13 800 zł podatku VAT, to przedsiębiorca wykorzystujący go do celów mieszanych - firmowych i prywatnych, będzie mógł odliczyć 50 proc. kwoty podatku naliczonego od opłat z tytułu czynszu inicjalnego i rat leasingowych.

Jeszcze przed 1 kwietnia 2014 roku podatnik mógł odliczyć 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł. Przy podatku VAT rzędu 13 800 zł 60 proc. tej kwoty to 8280 zł, ale limit odliczenia uniemożliwiał przedsiębiorcy - leasingobiorcy odliczenie 2280 zł z naliczonego podatku VAT.

W chwili obecnej przy podatku VAT w wysokości 13 800 zł podatnik odliczy 50 proc. tej kwoty, tj. 6900 zł - o 900 zł więcej niż wcześniej.

Jak widać, zmiana przepisów podatkowych w zakresie podatku VAT w niektórych przypadkach leasingowania pojazdów firmowych, wykorzystywanych także na potrzeby prywatne przedsiębiorcy, jest dla leasingobiorców korzystna.

100 proc. odliczenia

Dodatkowo, w tym samym przypadku podatnik mógłby odliczyć pełne 13 800 zł naliczonego podatku VAT, jeśli leasingowany pojazd byłby wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, co wynika z art. 86a ust. 1 i ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Jest to możliwe wyłącznie w stosunku do samochodów wykorzystywany przez podatnika wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności, zwłaszcza w sposób określony w ustalonych przez podatnika zasadach używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu, która wyklucza jego użycie do celów nie firmowy.

Data publikacji: 01/05/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.