Kontakt
Oferta specjalna

Kiedy należy aktualizować zgłoszenie samochodu na formularzu VAT-26?

moneybox-744472-640.jpg

Kiedy przedsiębiorca podpisuje umowę leasingu na samochód użytkowany w jego firmie, zobowiązuje się do zgłoszenia tego faktu na druku VAT-26 do Urzędu Skarbowego. Czy jednak wykup samochodu i przerejestrowanie go na swoją firmę pociągnie za sobą dodatkowe obowiązki formalne po stronie właściciela?

Kiedy ponawia się zgłoszenie?

Ponowne zgłoszenie samochodu, jaki przedsiębiorca dotychczas wykorzystywał w ramach leasingu, a później dokonał jego wykupu, będzie konieczne, jeśli nastąpiła zmiana numeru rejestracyjnego tego pojazdu. Krajowa Informacja Podatkowa wskazuje, że należy w takim przypadku złożyć do Urzędu Skarbowego ponowną informację na druku VAT-26. Będzie on aktualizowany obowiązkowo także wtedy, gdy zmieniany jest sposób wykorzystywania samochodu.

Które pojazdy?

Zgłoszeniu podlegać będą pojazdy samochodowe określane w ustawie o VAT jako „pozostałe”. Zalicza się do nich auta, w przypadku których możliwe jest pełne odliczenie podatku VAT, o ile sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, jeśli przedsiębiorca nie złoży w terminie informacji VAT-26 fiskus uzna, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od momentu jej złożenia i od tej chwili można dokonywać pełnego odliczenia podatku VAT.

Data publikacji: 29/05/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.