Kontakt
Oferta specjalna

Czy z fiskusem da się wygrać?

leasing-fiskus.jpg

Większość podatników uważa, że w sporach z fiskusem jest na straconej pozycji. Państwowa Komisja Wyborcza podała do wiadomości, że aż 94,51 proc. uczestniczących w referendum odpowiedziało "Tak" na pytanie, czy jest za wprowadzeniem zasady ogólnej rozwiązywania wątpliwości odnośnie interpretacji przepisów prawa podatkowego z korzyścią dla podatnika. Jednak na referendum pojawiło się jedynie 7,80 proc. a musiałaby pójść więcej niż połowa mogących głosować. Konrad Piłat patrząc na wyniki referendum, zwraca uwagę, że powinniśmy wziąć pod uwagę trzy zasadnicze kwestie. Po pierwsze, bardzo niski udział głosujących pokazuje, że żadne z pytań nie wzbudziło odpowiedniego zainteresowania i chęci.

Z punktu widzenia Konrada Piłata w momencie głosowania osoby wiedziały ówcześnie, że pytanie dotyczące tej kwestii nie jest aktualne, gdyż Parlament niedawno przegłosował zmianę ordynacji podatkowej.

Ekspert ocenił również, że pozytywnym aspektem zamieszania wokół wprowadzenia klauzuli dotyczącej rozwiązywania wątpliwości z korzyścią dla podatników było to, że ostatnio stal się on tematem przodującym w wielu dyskusjach prawniczych.

Ponadto stwierdził, że wskazany temat dotychczas zbyt rzadko był przedmiotem analiz i orzecznictwa. Wyraźne zapisanie klauzuli in dubio pro tributario w ordynacji podatkowej spowodowałoby uzyskanie odpowiedniej dla niej rangi. Zapewne dzięki takiej zmianie w przepisach podatnicy przestaną myśleć, że w sporach z organami podatkowymi nie mają szans wygranej pozycji. Wspomnianą zasadę in dubio pro tributario, która nakazuje rozwiązywać wątpliwości prawne z korzyścią dla podatników wdrożyła nowelizacja ordynacji podatkowej uchwalona 5 sierpnia przez Sejm .

Według Wiceministra finansów Janusza Cichonia "W skrajnym przypadku można sobie wyobrazić - przy samoobliczeniu podatku - interpretację na własną korzyść, w przypadku wątpliwości, które nie miałyby pokrycia, jeśli chodzi o wykładnię"

Data publikacji: 09/10/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.