Kontakt
Oferta specjalna

Co dalej z podatkiem od użytkowania samochodów służbowych?

5-2.jpg

Sejm przyjął ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Zawiera ona około 40 zmian, a w szczególności nowe zasady opodatkowania prywatnego używania samochodów służbowych przez pracowników. Ustawa została poszerzona także o świadczenie zwolnione z podatku dochodowego z  tytułu dowozu do pracy organizowanego przez pracodawcę. W praktyce oznacza to, że jedynie dowozy grupowe będą zwolnione z podatku. Jakie zmiany czekają właścicieli firm?

W ich efekcie, nowe przepisy mogą generować obciążenie w kwocie 100-150 złotych, wynikające z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek na ubezpieczenia społeczne. W ten sposób ustawodawca wymusił sporządzenie wewnętrznego dokumentu - osobnej polityki samochodowej, uspójniając zasady wynikające z polityki samochodowej z nowymi przepisami oraz faktycznym użytkowaniem samochodów służbowych. .Jednakże, właściwie sporządzony regulamin przyniesie wymierne oszczędności.

Wydatki związane z użytkowaniem samochodów osobowych przez pracowników dają możliwość pełnego odliczenia VAT jedynie, gdy pojazd używany jest wyłącznie do celów służbowych. Gdy przedsiębiorca nie jest w stanie prowadzić wymaganej ewidencji, bądź choćby w niewielkim stopniu pojawia się użytek prywatny, możliwe jest odliczenie wyłącznie 50% VAT z wydatków związanych z użytkowaniem samochodów. Odliczenie od paliwa będzie możliwe dopiero od 1 lipca 2015r. .

Od 1 stycznia 2015 r. pracownicy, korzystający z aut służbowych, będą musieli zapłacić podatek od ich użytkowania. Począwszy od nowego roku wartość prywatnego użytkowania służbowego auta z silnikiem do 1600 cm3 będzie wynosić 250 zł. Przy 18% stawce oznacza to dla pracownika konieczność zapłacenia 45 zł podatku PIT w miesiącu. W przypadku samochodów służbowych z silnikiem o pojemności ponad 1600 cm3, wartość ich prywatnego użytku wyceniono na 400 zł, oznaczając tym samym podatek w wysokości 72 zł.

Nowe przepisy regulują również wysokość ryczałtu podczas urlopu pracownika bądź choroby. W sytuacji, kiedy auto nie było użytkowane przez cały miesiąc, bądź tylko jego część, podatek liczony jest od przychodu ustalanego proporcjonalnie w wysokości 1/30 kwoty bazowej i liczby dni, kiedy auto było w dyspozycji pracownika. Niejednoznacznym jest natomiast, czy w ryczałcie doliczanym do zarobków pracownika zawarte jest prywatne paliwo. Przepisy nie precyzują tego problemu. Powstaje również pytanie: co z użytkownikami aut służbowych, którzy nie są pracownikami? Mogą to być na przykład członkowie rad nadzorczych, czy powołani uchwałą członkowie zarządu. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej kwestii najlepszym rozwiązaniem, będzie odpowiednio spisana polityka dotycząca aut służbowych.

Dobra polityka samochodowa, powinna zawierać regulamin korzystania z samochodów firmowych oraz umowę powierzenia mienia pracownikowi czy użytkownikowi auta. Stworzenie takiego regulaminu pozwoli określić jasne i przejrzyste zasady znane wszystkim pracownikom. Pracodawca może kształtować postanowienia regulaminu, pamiętając by jego treść była zgodna z ustawą.

 

Data publikacji: 18/01/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.