Kontakt
Oferta specjalna

8 prostych zasad dbania o swój finansowy wizerunek

bik-biuro-informacji-kredytowe-warszawa-postepy-17a.jpg

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej istnieje od 1997 roku. Instytucja ta zbiera i przetwarza informacje kredytowe wszystkich Polaków. Od początku swojego istnienia wydała już ponad 227 milionów raportów.

Podstawowym współczynnikiem opracowywanym przez BIK jest scoring, a konkretniej scoring BIKSco CreditRisk. Według definicji zamieszczonej na stronie BIK, scoring to „... metoda punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej Klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem Klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego Klienta jest podobny do profilu Klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma ten Klient”. Ocena ta wysławiona jest w postaci punktów, od 192 do 631, oraz gwiazdek, od 1 do 5. Im wyższa ocena, tym banki mają o nas lepszą opinię i chętniej udzielają nam kredytu.

Wpływ na ocenę mają takie bodźce jak terminowość spłacania zobowiązań, skłonność do zadłużania się czy przekraczanie limitów debetowych na kontach i kredytowych na kartach. Ponadto scoring zależny jest od grupy, do której zostaniemy przydzieleni przez system oraz od upływu czasu, a także od wszystkich związanych z systemem akcji finansowych takich jak zamykanie czy otwieranie kart, zaciąganie kredytów itp.

Scoring ma największy wpływ nie tylko na to, czy zostaniemy uznani za wiarygodnych i otrzymamy od banku kredyt, lecz również na warunki tego zobowiązania. Poniżej przedstawiamy 8 najważniejszych zasad, które, jeśli przestrzegane, pomogą nam zachować wysoki scoring:

 

Zasada nr 1: Musisz być znany dla BIK i posiadać kredyty.

Przy opracowywaniu współczynnika korzysta się z historii kredytowej, którą klient musi posiadać. Inaczej jest dla banku anonimowy i stanowi zagadkę, a w finansach zagadki nie są mile widziane. Jeśli nie masz żadnych kredytowych zobowiązań warto otworzyć kartę kredytową i regularnie spłacać wszystkie zadłużenia bądź kupić jakiś produkt na raty. Pozwoli Ci to zaistnieć w systemie.

Zasada nr 2: Regularnie sprawdzaj swój profil w BIK.

Aby móc coś zmienić musisz znać fakty. Regularne monitorowanie twojego współczynnika pozwoli Ci reagować w odpowiedni sposób i sprawdzać, w jaki sposób twoje działanie wpływa na scoring. Warto zakupić subskrypcję, która kosztuje 99 złotych na rok i upoważnia do 12-krotnego pobrania raportu.

Zasada nr 3: Nie przekraczaj limitów!

Jeśli zdarza Ci się to raz na jakiś czas nie jest to aż tak brzemienne w skutkach, jednak regularne przekraczanie limitów świadczy o tym, że nie radzisz sobie ze swoimi finansami.

Zasada nr 4: Terminowo spłacaj raty kredytowe.

Nie ma dla twojego scoringu gorszego ciosu niż nieregularne spłacanie rat kredytowych. Okazuje się bowiem, że terminowość spłat ma blisko 10-krotnie większe znaczenie dla Twojego scoringu niż to w jakim stopniu wykorzystujesz dostępne limity kredytowe i 15-krotnie większe znaczenie niż to ile wniosków kredytowych składasz występując o kredyt hipoteczny. Ponadto, jeżeli spóźnimy się ze spłatą ponad 60 dni kredytodawca może przetwarzać takie dane nawet do 8 lat po spłaceniu zobowiązania. Naprawdę, nie warto.

Zasada nr 5: Uprzedzaj bank o spodziewanych problemach ze spłatami.

Podstawą w relacjach między bankiem a klientem jest fakt, iż bankowi naprawdę zależy na udzieleniu Ci kredytu. Warto więc traktować kredytodawcą nie jak oprawcę, lecz jako wspólnika bądź pomocnika i rzetelnie informować go o wszelkich problemach. Zamiast wpadać w spiralę zadłużeń warto stanąć z problemem twarzą w twarz i pokazać kredytodawcom nasze dobre intencje, a najlepiej zająć się sytuacją zanim bank dowie się o naszych trudnościach. Unikając odpowiedzialności szkodzimy sobie jeszcze bardziej, więc lepiej nastawić się na współpracę.

Zasada nr 6: Wyrażaj zgodę na przetwarzanie danych przez BIK.

Taka polityka zawsze się opłaca. Posiadając negatywną historię, czyli jeśli chociaż raz spóźniamy się ze spłatą ponad 60 dni, bank i tak ma prawo do korzystania z tych informacji bez naszej zgody. A jeśli właśnie zamykany kredyt był naszą wizytówką to warto się tym chwalić, więc przetwarzanie takich danych wyjdzie nam na dobre.

Zasada nr 7: Cofnij zgodę na przetwarzanie danych o kłopotliwych zobowiązaniach.

Nie pomoże Ci  to natychmiast, bo bank i tak ma prawo wykorzystywać te informacje przez 5 lat, ale utniesz ze swojej historii kolejne 3, które bardzo często okazać się mogą zbawienne.

Zasada nr 8: Upewnij się, że bank usunął informacje o już nieistniejących zobowiązaniach.

Czasami zdarza się, że banki są opieszałe i zwlekają z aktualizacją informacji. Oznacza to wówczas, że już formalnie zamknięte zobowiązania wciąż obciążają twoje konto. Co z tym zrobić? Należy złożyć reklamacje do banku o bezzwłoczne usunięcie takiej informacji.

 

Korzystając z powyższych zasad możemy w dużo bardziej świadomy sposób wpływać na nasz finansowy wizerunek. I choć podstawową nauką płynącą z tego artykułu jest fakt, iż banku nie oszukasz i że zawsze powinno się regularnie spłacać zadłużenia, to pozwoli nam to na kontrolowanie również siebie samych.

Autor: Grzegorz Olszewski

Data publikacji: 19/08/2014

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.