Kontakt
Oferta specjalna

Czy koszty rat leasingowych mogę wliczać do kosztów działalności podczas jej zawieszenia?

Pytanie:

W sytuacji gdy zawieszam działaność na okres roku, ponieważ w tym czasie nie prowadzę działaności (nie uzyskuje przychodu) nie zwalnia mnie to z obowiązku regulowania moich wpłat za m.in. raty leasingowe, koszty eksploatacji samochodu, opłaty za telefon. Czy jednak takie wydatki jak zakup narzędzi, materiałów oraz towarów, które są głównym wydatkiem związanym z zachowaniem źródła przychodów (po odwieszeniu działalności) mogą zostać potraktowane i zaksięgowane jak normalne koszty nawet w okresie zawieszenia?

Odpowiedź:

Według przepisów w okresie zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca ma prawo wykonywać jedynie niektóre czynności do których zakupy materiałów i innych towarów (np. towarów handlowych) do zakupów takich czynności nie należą.
Ustawodawca jednak nie przewidział (opisał), że wydatki na zakupy towarów i usług dokonywane z naruszeniem przepisów o zawieszeniu działalności gospodarczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W praktyce gospodarczej prowadzi to do wniosku, że możliwe jest zaliczanie takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o ile są one uzasadnione tym, że są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów .
 
Idąc dalej, należy uznać że nie tylko wydatki na zakup usług stałych (telefon,raty leasingowe), ale również wydatki na zakup materiałów oraz towarów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów właśnie dlatego że koszty te muszą występować w celu osiągnięcia przychodów po odwieszeniu  działalności gospodarczej.
 
Z drugiej strony, praktyczne rozumowanie gospodarcze jak powyżej wiąże się z ryzykiem stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Ty bardziej potwierdza to interpretacja indywidualna z 28.05.2009 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w którym organ podatkowy nie zgodził się na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków wynikających z umów zawartych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Jednakże istnieją przeciwne argumenty, na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13.08.2014 r. zgodził się na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej wydatków na nabycie materiałów, które to materiały wykorzystane zostały po wznowieniu działalności gospodarczej.
 
Wbrew pozorom podatnikowi trudno jest udowodnić, że wydatki na paliwo ,w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub ich zabezpieczenia. Analogiczne ryzyko istnieje w przypadku kosztów rat leasingowych i opłat telefonicznych, gdzie przecież należy wskazać że połączenia były niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
 
Warto zwrócić jednak uwagę, że zawieszenie działalności nie wpływa na to kiedy wydatki powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji stałe koszty (telefon, raty leasingowe, inne abonamentowe opłaty) ponoszone w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco, tj. w miesiącach ich poniesienia, ewentualnie w drodze korekty tych miesięcy (wraz ze złożeniem zeznania rocznego).

Data publikacji: 30/01/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

657

zła odpowiedź

638

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor1@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.