Korekta podatku odliczonego przy nieodpłatnym przekazaniu samochodu

wheel-rim-254714-640.jpg

Zmiana przepisów ustawy o VAT, wdrożonych w życie od 1 kwietnia 2014 roku, wywołała wiele wątpliwości po stronie podatników dokonujących m.in. nieodpłatnego przekazania samochodów nabytych przed wskazaną datą. Czy w takim przypadku, przy przekazaniu samochodu na potrzeby osobiste, istnieje prawo do odzyskania nieodliczonego VAT-u przy zakupie auta?

Modyfikacje przepisów ustawy o VAT

Do 1 kwietnia 2014 roku obowiązywało w Polsce zwolnienie z VAT dla samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych dla przedsiębiorców, określone w § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Wcześniej można było odliczyć 50 lub 60 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze zakupu pojazdu, nie więcej niż 5-6 tys. zł. Od 1 kwietnia 2014 roku dostawy samochodów mogą być zwolnione z VAT, ale na zasadach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnione z podatku są dostawy towarów, w tym pojazdów samochodowych, które wykorzystywane są wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeśli z tytułu ich nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Nieodpłatna dostawa samochodu będzie obarczona podatkiem VAT według stawki podstawowej 23 proc. Niemniej, w przypadku sprzedaży samochodów, do której miałoby zastosowanie zlikwidowane zwolnienie z VAT podatnicy mają szansę na odzyskanie podatku odliczonego przy ich nabyciu.

Korekta podatku VAT

Jeśli doszło do sprzedaży pojazdów samochodowych nabytych przez przedsiębiorcę, importowanych lub wytworzonych przez podatnika przed dniem wprowadzenia nowej ustawy o VAT, tj. przed 1 kwietnia 2014 roku, przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50 lub 60 proc. kwoty podatku, możliwe jest dokonanie korekty podatku odliczonego.

Podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatne przekazanie samochodów w świetle przepisów ustawy o VAT, dotyczących korekty podatku odliczonego przy nabyciu samochodów, stanowić będzie sprzedaż tych pojazdów.

Podatnik dokonujący nieodpłatnego przekazania samochodu zobowiązany jest do opodatkowania transakcji VAT według 23 proc. stawki, a podstawą opodatkowania jest rynkowa wartość netto samochodu w dacie jego nieodpłatnego przekazania na cele osobiste. Dodatkowo, ta sama osoba ma prawo do korekty podatku odliczonego przy nabyciu samochody za pozostały okres korekty.

Data publikacji: 22/05/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie